...

Często słyszymy, że osoba trenująca na siłowni, największą uwagę zwraca na konkretne boje (ćwiczenia), a pozostałe traktuje jako tzw „akcesoria”.  W wielu przypadkach ów boje to: przysiad ze sztangą na plecach, wyciskanie leżąc, a także martwy ciąg, dokładnie to, co wchodzi w skład Trójboju Siłowego. Zasada działania treningu siłowego oraz treningu trójbojowego to odrębny temat. Poniżej parę zdań o najważniejszym ćwiczeniu, czyli Przysiadzie.

Przysiad to bez wątpienia najważniejsze  ćwiczenie z całego znanego repertuaru, najlepsze narzędzie do budowania siły przy jednoczesnym  treningu mięśni  czworogłowych, odpowiadających za wyprost kolana, ale również treningu „tylnej taśmy” (mięśnie: dwugłowy uda, półciegnisty i polbloniasty) odpowiadającej  za wyprost bioder. „Tylna taśma” odgrywa ogromna rolę przy ruchach takich jak skoki, przeciąganie, oraz pchanie – czyli przy wszystkim, co wymaga udziału dolnej połowy ciała.  Poprawnie wykonany przysiad  jest najlepszą metodą na stabilizację  tułowia . Przysiad  równoważy siły działające na kolana i biodra, wykorzystując  mięśnie głębokie. Mięśnie postularne dolnego i górnego odcinka kręgosłupa, mięśnie proste  i skośne brzucha , mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie obręczy barkowej pracują statycznie i stabilizują korpus. Oczywiście wszystko to wiąże ciężka praca  centralnego układu nerwowego, który jest świadomie kontrolowany przez ćwiczącego.

Zrozumienie przysiadu, jako potężnego narzędzia treningowego, bardzo złożonego w swojej istocie, jest niezbędne by uzyskać silne, stabilne i skoordynowane ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *